Загальні відомості про гранітну бруківку
Гранітна бруківка — гранітний брущатий Камінь)-натуральний дорожньо-будівельний матеріал застосовуваний для мощення пішохідних і автомобільних покриттів, одержуваний в результаті видобутку і обробки гірських порід магматичного походження (граніту і споріднених граніту порід).
Граніт (від лат. granum-зерно) – магматична гірська порода, утворена в результаті повільного охолодження магми в товщі земної кори під значним тиском верхніх шарів. Граніти відносяться до полімінеральних гірських порід складається з декількох мінералів (на відміну від мономінерального мармуру, гіпсу, кварциту та ін.), головними з яких є польовий шпат, кварц і слюда. Візуально гранітний камінь виглядає складається з дрібних зерен (від 1 до 15 мм), різних за кольором і формою.
Зважаючи на велику поширеність родовищ граніту по всьому світу, гранітний брущатий камінь здавна був популярним будівельним матеріалом, застосовуваним для мощення. Протяжні вулиці, паркові алеї і великі міські площі повністю вимощені цим матеріалом кілька століть тому, до сих пір можна виявити в старих районах багатьох європейських міст.
Незважаючи на існування таких матеріалів як клінкерна бруківка, вібролита і вібропресована бетонна тротуарна плитка і бруківка, а також велика різноманітність інших виробів для мощення, гранітний брущатий камінь не втрачає своєї популярності в якості гарного, практичного, довговічного, а також престижного матеріалу для облаштування пішохідних і автомобільних покриттів, площ, паркових зон, присадибних ділянок та інших об’єктів.
У торговельній практиці “гранітною бруківкою” прийнято також іменувати брущатий камінь з інших гірських порід, схожих за мінеральним складом і характеристиками з гранітом: габро, габро-діабаз, діабаз, базальт, діорит.
Класифікація гранітної бруківки
За типом обробки
- Колота (повноколота) гранітна бруківка — має нерівну колоту поверхню каменю з усіх шести сторін. Відрізняється неідеальною геометрією і приблизними (неоднаковими) розмірами каменів в одній партії.
- Колото-пиляна-має нерівну колоту поверхню каменю з більшості сторін (чотирьох або п’яти) і пиляну гладку поверхню з однієї або двох сторін (верхньої та/або нижньої).
- Пилено-колота-має рівну пиляну поверхню каменю з більшості сторін (чотирьох або п’яти) і нерівну колоту поверхню з однієї або двох сторін.
- Пиляна — повнопиляна) – має рівну пиляну поверхню каменю з усіх шести сторін. Характеризується ідеальною геометрією і точними розмірами кожного каменю в партії.
- Термооброблена-має шорстку фактурну поверхню каменю з лицьового контактного боку. Суть технології термообробки в тому, що під впливом високої температури (2300-2700 °С) окремі мінерали, що входять до складу граніту вигорають і поверхня каменю стає більш шорсткою і фактурною (знімається полірування). Термообробка проводиться за допомогою спеціальних газових пальників.
- Бучардована-також як і термооброблена, має шорстку поверхню каменю з лицьового боку. Але, на відміну від термообробки, в процесі бучардірованія здійснюється механічне, а не тепловий вплив на верхній шар бруківки, з метою додання їй зернистості і шорсткості.
- Галтована-має згладжені окатані грані каменю. Технологія галтовки (сухий або мокрій) застосовується для видалення дрібних і середніх за розміром виступів і гострих країв, з метою надання каменю окатанной форми. Суть технології галтовки полягає в тому, що на камінь, що поміщається в спеціальний галтовочний барабан, виявляється вплив галтувальних тел (при сухій галтовке використовуються сухі галтувальні тіла, при мокрій — додається буферний розчин), які видаляють гострі грані і виступи.
За формою і розміром
- Гранітна шашка — брущатий камінь з граніту має кубовидну форму (основні розміри шашки 50×50×50 мм і 100×100×100 мм), або квадратну форму з каменю товщиною від 30 до 80 мм.
- Прямокутна бруківка-гранітний брущатий камінь із співвідношенням сторін 2: 1 і товщиною виробу від 30 до 80 мм. основний розмір прямокутної гранітної бруківки — 200х100 мм.
- Фігурна бруківка-пиляно-колоті (мають 4 або 5 пиляних сторін) або повнопиляні гранітні елементи мощення складної форми типу «віяло», «Ромб», «коло», «стільники», «Котушка» та ін.
Гранітний камінь для мощення, товщина якого більш ніж в 3 рази менше ширини, класифікується як гранітна Тротуарна плитка або «гранітна брекчія» (осколкова гранітна плитка неправильної форми).
По марці / родовищу граніту
Однією з головних характеристик гранітної бруківки є назва гранітного родовища (Покостівське, Жадківське, Кишинське і т.д.), або торгова марка граніту (Imperial Red New, Grey Ukraine, G384 та інші).
Граніт видобувається в багатьох країнах світу, але найбільш відомі і багаті родовища граніту знаходяться в Китаї, Індії, Росії, Україні, Бразилії, Фінляндії та Середньої Азії. Так як кожне Гранітне родовище має свої унікальні особливості (мінеральний склад граніту, його зернистість, колір та інші характеристики), загальноприйнятою стала практика присвоєння кожному виду граніту унікальної торгової марки.
Відомі українські марки граніту-Grey Ukraine, Rosso Santiago, Rosa Kyshyn, Flower of Ukraine, Rosso Toledo, Irina Blue, Leopard та ін.; Індійські — Kashmir Gold, Imperial Red New, Tan Brown; Китайські — G399, G381 та ін.
Колірна гамма гранітної бруківки
Основний колірний окрас гранітного брущатого каменю залежить від кольору переважаючого в його складі польового шпату. Саме польовий шпат визначає колір гранітної бруківки. Найбільш часто зустрічається сіра гамма відтінків (від світло-сірого до чорного), червона, рожева, помаранчева, жовта, рідше Зелена.
Основні характеристики гранітної бруківки
На гранітну бруківку в Україні існує державний стандарт ДСТУ Б EN 1342: 2007 “Бруківка з природного каменю для мощення вулиць” згідно з яким до основних контрольованих характеристик відносяться:
- Розмір (довжина / ширина / товщина), мм
- Морозостійкість, циклів
- Міцність при стисненні, МПа
- Стійкість до стирання, г/см кв.
- Опір ковзанню
- Водопоглинання, %
Переваги та недоліки бруківки з граніту
Основними перевагами гранітної бруківки перед іншими матеріалами для мощення є:
- Водонепроникність, завдяки якій гранітний брущатий камінь практично не вбирає вологу.
- Міцність, що забезпечує Гранітному каменю високу стійкість до поздовжнього і поперечного стиснення (міцність при стисненні вдвічі більше ніж у мармуру), а також до стирання.
- Стійкість до проникнення і вбирання масляних і кислотовмісних рідин, а також негативного впливу атмосферних явищ (вигоряння на сонці і т.д.).
- Довговічність. Кращі марки граніту можуть проявити перші ознаки старіння і руйнування не менше ніж через 200-300 років.
До недоліків даного матеріалу можна віднести:
- Високу вартість, в кілька разів перевищує вартість якісної бетонної тротуарної плитки (аналогічної за формою і розмірами).
- Природну радіоактивність, яку крім граніту мають також і інші гірські породи. І хоча рівень цієї радіоактивності не настільки великий, щоб бути небезпечним для здоров’я, оскільки більшість гранітів відповідає 1-му класу радіаційної безпеки, навряд чи цю особливість гранітної бруківки можна зарахувати до переваг, при порівнянні з бетонною тротуарною плиткою або клінкерною бруківкою.
Порівняння вартості гранітної бруківки з іншими матеріалами для мощення
Ціна гранітної бруківки залежить від типу обробки каменю (пиляна, пилено-колота, колота, колото-пиляна, галтованная, термооброблена, бучардірованная) і марки граніту (визначальною міцність, зернистість, забарвлення, пористість та інші показники). Колота і колото-пиляна бруківка найчастіше продається тоннами (в «біг-бегах» або контейнерах), а пилено-колота і повнопиляна квадратними метрами.
Найбільш доступною за ціною є колота бруківка без додаткової обробки. Станом на січень 2020 року, київські ціни на неї варіювалися в діапазоні від 200 до 450 грн за квадратний метр з розмірністю каменю 100×100×50 мм. найдорожчим варіантом є полнопіленая термооброблена бруківка, розцінки на яку починаються від 400 грн/м² і можуть доходити до 1100 грн/м² (100×100×50 мм). Пиляна термооброблена фігурна бруківка “Ромб», «коло», “віяло” та інші, обійдеться дорожче 1000 грн за квадратний метр.
Для порівняння, ціна 1 м² вібропресованої бетонної тротуарної плитки або бруківки буде в кілька разів нижче вартості пиляної або пилено-колотої (тобто з правильною геометрією) гранітної бруківки аналогічних розмірів. Таким чином, навіть найдоступніша бруківка з натурального каменю виявляється досить дорогим і при цьому не самим екологічним матеріалом для мощення. І хоча термін служби вібропресованої бетонної бруківки не такий великий як у натурального каменю (25-30 років), вона відрізняється ідеальною геометрією, великою різноманітністю форм, розмірів і кольорів, будучи однією з кращих і набагато більш бюджетних альтернатив гранітній бруківці.
Фото по темі
Якісна вібропресована бетонна бруківка і тротуарна плитка в Києві
Київський завод вібропресованих бетонних виробів (ТОВ «МАРСА», ТМ МАРСА ) пропонує широкий асортимент фігурних елементів мощення різних типорозмірів і кольорів, дорожні та садові бордюри, а також інші елементи благоустрою території. Якісна і сертифікована бетонна продукція від вітчизняного виробника.