Загальні відомості про тротуарну плитку
Тротуарна плитка (камінь для мощення) — натуральний або штучний дорожньо-будівельний матеріал застосовуваний для створення твердих пішохідних, автомобільних або змішаного типу покриттів.
До натуральної тротуарної плитки відносяться штучні елементи мощення з природного каменю (метаморфічних, магматичних і осадових гірських порід). Штучну тротуарну плитку виробляють з різних сортів тугоплавкої пластичної глини, цементобетону, а також гумової крихти.
Бруківка-природний або Штучний Штучний елемент мощення має просту геометричну форму (кубовидну або паралелепіпедну) за формою нагадуючи брусок. У сучасній торговельній практиці бруківкою прийнято називати пиляний, колотий або колото-пиляний природний камінь для мощення, а також клінкерна Тротуарна цегла і бетонну тротуарну плитку різної форми з товщиною каменю від 30…40 мм.
Призначення і область ЗАСТОСУВАННЯ тротуарної плитки
Головним призначенням тротуарної плитки є створення твердих пішохідних (рідше автомобільних) покриттів. Основними областями застосування різних видів тротуарної плитки є оформлення міських просторів і прибудинкових територій, садово-паркова архітектура, житлово-комунальне господарство, дорожньо-будівельна галузь, а також ландшафтний дизайн. Тротуари, алеї, пішохідні зони, міські площі, внутрішньоквартальні вулиці і проїзди, сквери, бульвари, експлуатовані покрівлі для терас і кафе — все це є малою частиною тих об’єктів, де можливе застосування тротуарної плитки.
Класифікація тротуарної плитки
За типом вихідної сировини
- Бруківка з натурального каменю (граніт, базальт, габро, діабаз, габро-діабаз, мармур, річковий піщаник, алевролітовий сланець, осколковий пісковик та ін.).
- Клінкерна бруківка (сировиною для її виробництва служать особливі сорти пластичної тугоплавкої глини).
- Бетонна Тротуарна плитка. Типовий склад суміші для приготування даного виду виробів включає цемент (сірий або білий), пісок, пластифікатори, фарбувальні пігменти (для фарбування вироби в потрібний колір), модифікуючі добавки (для поліпшення характеристик бетону).
- Гумова Тротуарна плитка (виробляється з гумової крихти одержуваної в процесі переробки зношених автомобільних покришок).
По способу і технології виробництва
- Колота, пиляна, колото-пиляна, осколкова (гранітна і базальтова бруківка, мармурова плитка, плоский річковий піщаник, алевролітовий сланець, осколковий Пісковик, гранітна брекчія).
- Клінкерна бруківка (виготовляється методом високотемпературного випалу зі спеціальних сортів тугоплавких пластичних глин).
- Вібролита Тротуарна плитка. За технологією вібролиття бетонна суміш заливається в поліпропіленову, пластикову або гумову форму і встановлюється на вібростіл. Далі, під дією вібрації суміш рівномірно заповнює форму і потім вистоюється в теплому місці близько 48 годин. Технологія відрізняється малою автоматизацією тому практично всі операції виконуються вручну. Вібролита плитка має привабливий зовнішній вигляд завдяки великій різноманітності геометричних форм і візерунків на лицьовому шарі. До недоліків технології можна віднести низьку морозостійкість виробів, високу стираність і високе водопоглинання, а також малу товщину виробів, що обмежує сферу її застосування пішохідними тротуарними зонами.
- Вібропресована тротуарна плитка-проводиться методом напівсухого об’ємного вібропресування. Спресовування бетонної суміші відбувається в спеціальній прес-формі (матриці) під високим тиском з одночасною вібрацією. Типова лінія з виробництва вібропресованих бетонних виробів повністю автоматизована і має єдиний блок управління всіма процесами. Вібропресовані вироби відрізняються високою міцністю і морозостійкістю, низькими показниками стирання і водопоглинання. На відміну від вібролиття, технологія вібропресування дозволяє виробляти тротуарну плитку великої товщини (до 120 мм) для мощення високонавантажених об’єктів.
- Гіперпресована плитка. Основною відмінністю цієї технології від вібропресування є те, що ущільнення бетонної суміші проводиться за рахунок дуже високого статичного тиску (від 150 до 250 кг/см²) без вібрації. Існують як односторонні преси (ущільнюючий вплив проводиться зверху), так і двосторонні (ущільнюючий вплив проводиться з двох сторін). Застосування двосторонніх пресів дає можливість боротися з нерівномірним ущільненням вироби, що виникають через те, що в місці застосування сили ущільнення максимальне, а в міру передачі тиску по суміші відбувається зменшення сили ущільнення.
За призначенням
- Для пішохідних покриттів (товщина плитки — від 20 до 40 мм). Застосовується при мощенні пішохідних зон.
- Для тактильних пішохідних покриттів. На тактильній тротуарної плитки формуються поздовжні, діагональні, конусоподібні або квадратні рифи (фактурні виступи на лицьовій поверхні виробу). Даний тип виробів застосовується з метою створення пішохідних ділянок і проходів призначених для безпечного пересування сліпих і слабозорих людей.
- Для покриттів змішаного типу (від 60 до 80 мм). Застосовується для мощення пішохідних зон з можливістю проїзду легкового автомобільного транспорту.
- Для автомобільних покриттів (від 80 до 100 мм). Дозволяє створювати тверді автомобільні покриття для руху транспортних засобів до 6 тонн.
- Для високонавантажених покриттів (від 100 до 120 мм). Застосовується при благоустрої територій морських і річкових портів, логістичних терміналів, складських приміщень із заїздом важкої техніки (більше 10 тонн).
За формою
- Бруківка-Тротуарна плитка з простою геометричною формою: паралелепіпедної (прямокутної) або кубовидної (квадратної). Під класифікацію бруківки потрапляють практично всі види натуральних каменів для мощення, а також клінкерна і бетонна плитка прямокутної форми.
- Фігурні елементи мощення — ФЕМ) – бетонна або клінкерна Тротуарна плитка (рідше пиляна з натурального каменю) зі строгими розмірами і правильною геометричною формою: округлої, трикутної, прямокутної або багатокутної. Колоті, пилено-колоті і осколкові тротуарні плитки з натуральних гірських і осадових порід не відносяться до фігурних елементів мощення.
За фактурою верхнього шару
- З гладкою фактурою (вібролита бетонна плитка, окремі види бруківки з натурального каменю). Тротуарна плитка з гладкою глянсовою фактурою верхнього шару має привабливий зовнішній вигляд, але є більш слизькою і травмонебезпечною в дощову погоду, а також в зимовий період.
- З шорсткою фактурою. Шорсткість фактури верхнього шару виріб може набувати як в момент приготування (вібропресована бетонна плитка, гумова плитка), так і досягатися за допомогою додаткових операцій по обробці лицьової поверхні. До основних технологій обробки лицьової поверхні натуральної бруківки або бетонної плитки з метою додання їй шорсткості відносяться: шліфування, фрезерування, розмив, а також дробеструйная обробка. Метою всіх цих операцій є підвищення коефіцієнта зчеплення поверхні.
За колірною гамою
- Незабарвлена (всі види натуральних каменів мощення, клінкерна Тротуарна плитка, а також бетонна плитка вироблена без додавання до складу суміші фарбувальних пігментів).
- Пофарбована одноколірна (бетонна і гумова Тротуарна плитка з однотоновим барвником в складі суміші: зеленим, жовтим, червоним, коричневим і ін.).
- Пофарбована багатобарвна (бетонна Тротуарна плитка з багатотоновим фарбувальним пігментом у складі суміші: червоно-жовто-коричневим та ін.).
Основні характеристики тротуарних плиток
- Геометричні розміри( довжина / ширина / товщина), мм
- Морозостійкість, F100 … F300 (визначає кількість циклів заморозки, тобто переходу через 0 °C)
- Стираність, г / см² (визначає зносостійкість і довговічність виробу, пов’язані з можливістю витримувати горизонтальні навантаження)
- Водопоглинання, % (визначає ступінь поглинання тротуарною плиткою вологи; чим нижче ступінь водопоглинання, тим виріб міцніше і довговічніше)
- Міцність при вигині / при стисненні, Н / мм (Можливість виробу витримувати вертикальну осьову навантаження)
Укладання тротуарної плитки
Реальний термін служби покриття з тротуарної плитки багато в чому залежить від технології його пристрою і якості проведення робіт. Роботи з укладання тротуарних плиток проведені з дотриманням всіх нормативних вимог і правил, незалежно від того укладається натуральна бруківка або бетонні ФЕМ, забезпечать максимально довгий термін служби покриття. Як правило, всі недоліки, будь-то низька якість самого матеріалу або погана якість укладальних робіт, проявляються в перші 2 роки. Якщо ж в цей період з покриттям нічого поганого не сталося, то з великою часткою ймовірності воно прослужить дуже довго.
Укладання тротуарної плитки може здійснюватися на цементний розчин або готову суху цементно-піщану суміш. Типова технологія пристрою підстилаючого шару під мощення тротуарною плиткою включає:
- ущільнений грунтовий шар;
- ущільнена щебенева основа (від 10 до 20 см);
- ущільнений піщаний шар (10 см);
- шар цементно-піщаної суміші (3 см).
В якості додаткових елементів підвищують якість підстилаючої основи можуть використовуватися геосинтетичні матеріали (геотекстиль, георешітка та ін.).
Товщина підстилаючих шарів визначається в залежності від передбачуваних навантажень на тротуарне покриття, а також характеристик несучої здатності природного грунтового підстави. Підготовка підстави є найбільш важливим етапом влаштування покриття з тротуарної плитки, від якого залежить його якість, довговічність і експлуатаційні характеристики.
Укладання тротуарної плитки може проводиться ручним або механізованим способом. Ручне укладання плитки є досить трудомістким процесом і виправдана лише на невеликих площах. При мощенні великих територій (кілька сот квадратних метрів) більш доцільно і економічно вигідно використовувати механізоване укладання із застосуванням спецтехніки.
Механізоване укладання тротуарного каменю може здійснюватися спецтехнікою для поквадратного укладання плитки або стрічковим укладачем матеріалів мощення («дорожнім принтером»).
Тротуарна плитка як альтернатива асфальтобетонному покриттю
На відміну від Європейського міського дизайну, де натуральна бруківка і бетонні фігурні елементи мощення є основним матеріалом для облаштування тротуарів і пішохідних зон, в Києві та інших великих містах України лише в останні 15-20 років стала помітною тенденція заміни асфальтобетонного покриття на більш екологічне, довговічне і естетичне покриття з тротуарної плитки. Основні переваги таких покриттів:
- Екологічність. На відміну від асфальтобетону, покриття з натуральних або штучних каменів мощення ні в процесі укладання, ні в процесі експлуатації не виділяють в атмосферу шкідливих токсичних речовин (які у великих кількостях містяться в продуктах нафтопереробки, використовуваних при виробництві гарячих асфальтобетонних сумішей).
- Довговічність. Через 3-4 роки після укладання, асфальтобетонне покриття з високою часткою ймовірності зажадає проведення ямкового ремонту, а після 8-12 років — повної заміни. Якісна і правильно укладена бетонна або клінкерна Тротуарна плитка може прослужити 25-30 років (натуральна бруківка має необмежений термін служби).
- Ремонтопридатність. При необхідності прокладки нових підземних комунікацій або ремонту старих, тротуарну плитку можна відносно легко демонтувати без втрати цілісності кожного елемента, а після закінчення робіт знову укласти. У випадку з асфальтованим покриттям, крім безлічі супутніх робіт (демонтаж асфальту, необхідність вивезення асфальтового відколу та ін.), виникає необхідність укладання нового асфальтобетонного матеріалу.
- Естетичність. На відміну від одноманітних сірих тонів асфальту (дорога кольорова асфальтобетонна суміш застосовується дуже рідко), широка колірна палітра і різноманіття різних форм тротуарної плитки, дозволяє придумувати безліч фігурно-колірних композицій, надаючи тротуарному покриттю індивідуальність, неповторність і привабливий зовнішній вигляд.
Єдиним недоліком тротуарної плитки і бруківки можна назвати більш високу вартість, в порівнянні з асфальтобетонним покриттям, а також трудомісткість робіт з її укладання. Проте, з урахуванням незрівнянно більш тривалого терміну служби плитки, різниця в початкових витратах буде скорочуватися в міру збільшення терміну експлуатації, а вже через 7-8 років витрати на ремонт і утримання асфальтобетонного покриття перевищать початкові вкладення в тротуарну плитку.
Фото по темі:
ЯКІСНА ВІБРОПРЕСОВАНА БЕТОННА БРУКІВКА І ТРОТУАРНА ПЛИТКА В КИЄВІ
Київський завод вібропресованих бетонних виробів (ТОВ “МАРСА”, ТМ МАРСА ) пропонує широкий асортимент фігурних елементів мощення різних типорозмірів і кольорів, дорожні та садові бордюри, а також інші елементи благоустрою території. Якісна і сертифікована бетонна продукція від вітчизняного виробника.